9999 1231 slider123 777 itc carpets halı 666 toplan 444 inanlar1 555 carpet08 carpet04 carpet10 hotel21 hotel23 hotel29 hotel45 trans05 work01 cami cami2 work02
Halının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pazarda; güzel renkli, estetik yüzey dokulu ve değişik kalitelerde pek çok farklı halı bulunmaktadır. Halı kalitesi konusunda en önemli kriterlerden biri, halının yoğunluğudur. Yoğunluk, halının her inç karesindeki iplik tüyü sayısı anlamına gelmektedir.

Halı ne kadar yoğun ise, o kadar daha uzun süre yeni gözükecektir. Halı yoğunluğunu kontrol etmenin iyi bir yolu, halının arkasını katlayıp bakmak, sonra halının katlandığı yerde iplerin nasıl sıkı yapıldığını görmektir. Eğer pek çok arka destek görürseniz,
bu halı, satın alınacak kadar kaliteli olmayabilir.
Halının iki parçasını katlayarak kontrol etmek için iplerin nasıl birlikte sargılandığını karşılaştırabilirsiniz. (Yüksek kaliteli halı ile düşük kaliteli halı karşılaştırması, resimlerde gösterilmiştir.)

Bazen halı yoğunluğu, hav yüksekliği ve yüzey ağırlığı ile karıştırılabilir. Bir halının sadece yüksek hav boyuna veya yüksek yüzey ağırlığına sahip olması, söz konusu halının yeterli yoğunlukta olduğu veya uzun sürede yıpranacağı anlamına gelmez.

Yüksek bir hav boyu, halıya lüks bir görünüm verir. Ancak, hav yüksekliği ne kadar çok olursa, özellikle yoğun kullanımlı yerlerde halıdaki keçeleşme eğilimi de o kadar artar. Eğer, derin havlı bir halı istiyorsanız, ekstra yoğunluğu olanlardan birini seçiniz.

Yüzey ağırlığı, halının ön yüzündeki toplam iplik miktarının bir ölçümüdür. Hav yüksekliği ile yoğunluk arttıkça, yüzey ağırlığı da artar. Ancak, ağırlık sadece hav yüksekliği ile arttırılabileceğinden dolayı, yüzey ağırlığı tek başına kaliteyi belirlemez. İki halı aynı yüzey ağırlığına sahip olmasına karşın, kalite ve performans bakımından son derece farklı olabilirler.

  • ITC
  • Carus
  • İncati
  • Domo
  • Flotex
  • Angora
  • İdeal